• A. Szober

Książka pełna ciepła, wiedzy i troski...

Wybrana przeze mnie pozycja to nowość wydawnicza z 2020 roku autorstwa dr Marzeny Machoś – wybitnej specjalistki wczesnej logopedii klinicznej. Książka liczy 55 stron pełnych wiedzy, wskazówek

i ćwiczeń przeznaczonych dla małych pacjentów z zaburzeniami karmienia oraz dla ich rodziców

i specjalistów prowadzących procesy terapeutyczne w tym zakresie. Autorka zrezygnowała ze spisu treści na rzecz wartościowego wstępu, nakreślenia, czym dla dziecka jest karmienie oraz bardzo cennych, praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z książki. Zabieg ten wprowadza czytelnika w temat terapii karmienia holistycznie – dr Machoś uświadamia istotę tej czynności, uwrażliwia na czynniki o niej decydujące oraz nakreśla rolę rodzica, logopedy, pediatry, gastroenterologa i innych specjalistów.


Zamawiając książkę przez Internet, spodziewałam się typowo naukowego opracowania, które (po skończonej lekturze) trafi raczej na półkę z atlasem anatomii, aniżeli z literaturą dziecięcą. Nic bardziej mylnego!

Otworzyłam przesyłkę i uśmiechnęłam się. Moim oczom ukazały się piękne, delikatne kolory oraz nietypowy, bajkowy format w twardej oprawie. Całą szatę graficzną określiłabym jako dziecięcą, ale nie dziecinną. Niezwykle subtelna estetyka wzbudzająca zdecydowanie pozytywne odczucia.


To, co zachwyca (prócz aspektów wizualnych) w publikacji dr Machoś, to zdecydowanie język i forma wypowiedzi – autorka niezwykle empatycznie przeprowadza czytelnika przez proces terapii karmienia, dzieląc się swoją rozległą, profesjonalną wiedzą. Umiejętność stosowania takiej narracji jest przeze mnie niezwykle ceniona, szczególnie w opracowaniach powstałych z myślą o osobach niebędących profesjonalistami w danej dziedzinie (np. rodzicach). Troska i dbałość o odbiorcę sprawia, że książkę czyta się przyjemnie i lekko mimo, iż traktuje o poważnych trudnościach. Autorka pełni rolę kompetentnego, opiekuńczego przewodnika. Wszystko to w oparciu o autorski, sprawdzony w toku działalności zawodowej dr Machoś, program „7 kroków oswajania” nazwanych następująco: Obwąchiwanie; Przyjaciel miś; Od rączki do buzi; Otwieranie ust; Ukulele i pomoce z warzywniaka; Pora na rączki i buzie; Przytulasy i uśmiechy.

Każdy krok został szczegółowo opisany – czytelnik ma szansę zrozumieć specyfikę poszczególnych etapów terapii, tego, co (i dlaczego) dzieje się z dzieckiem oraz przede wszystkim – jakie mogą wystąpić trudności. Z tymi ostatnimi autorka również nie zostawia nas samych – doradza, proponuje inne rozwiązania bądź zmodyfikowanie tego, co nie przyniosło pożądanego skutku. Szczegółowo opisuje czynności i ich intensywność, zachowania, reakcje, bodźce, emocje, nastrój, potrzebne rekwizyty. Dąży do oswojenia nie tylko dziecka, ale i jego opiekuna lub specjalisty pracującego z dzieckiem. Dodatkowo, mnogość ilustracji obrazujących poszczególne czynności motywuje do podjęcia działania, wzmacnia poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości, które niosą realną pomoc dziecku.


Czym jest dla mnie „oswajAM. Pierwsze kroki w terapii karmienia”? – wartościową pomocą do wspierania rozwoju niemowląt, odpowiedzią na rozterki wielu rodziców, których spotykam na swojej drodze zawodowej, dowodem na to, że są specjaliści, którzy oprócz bezpośredniej pomocy, pragną dzielić się swoją wiedzą i swoim doświadczeniem, by zwiększać świadomość rodziców i opiekunów. Uwrażliwiać ich na problemy, ale też potrzeby dzieci, które są niewłaściwie odczytywane i rozumiane.

Takie publikacje są, w mojej ocenie, niezwykle potrzebne w czasach, w których przyszło nam żyć. Rodzice bywają zagubieni i zdezorientowani natłokiem informacji (często tak bardzo sprzecznych) otaczających ich z każdej strony i sugerujących, jak rozwijać swoje dziecko. Przestrzeń internetowa coraz bardziej zapełnia się „specjalistami”, którzy wykorzystując rodzicielską troskę, ale też niewiedzę – uczynili z parentingowych porad maszynkę do zarabiania pieniędzy, bez większej odpowiedzialności za losy dzieci i ich opiekunów. Wobec powyżej opisanego trendu – publikacja dr Machoś rysuje się jako wiarygodne źródło wiedzy, które polecam absolutnie każdemu. Potwierdzają to zarówno dotychczasowe osiągnięcia autorki, jak i zamieszczone w książce recenzje dr n. med. Marii Kotowskiej (pediatra, gastroenterolog dziecięcy), Magdaleny Bednarczyk (neurologopeda, certyfikowany doradca laktacyjny) oraz Małgorzaty Talagi-Dumy (psychodietetyk, edukator żywieniowy).

32 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie